Kuidas valida õige liugvärav (autovärav)?

Liugväravat valides pööra tähelepanu:

  • värava ava laius ja kõrgus
  • väravaava kõrval oleva ala suurus
  • raami profiili mõõt (nt 60 x 40 cm)
  • postide profiili mõõt (nt 80 x 80)
  • raami täide / kate
  • automaatikavalmidus
  • viimistlus (pinne ja värv)

Ava laius ja kõrgus. Minimaalselt võiks liugvärava ava laius olla vähemalt 3,8 m, siis mahub veel väravast sisse/välja sõitma ka suurem auto (nt veoauto või prügiauto). Et väravat oleks mugav kasutada, soovitame valida värava laiuseks vähemalt 4 000 mm (4 m).  Värava kõrgus on kõrgus maapinnast värava ülemise servani.

Raami ja postide mõõt. Raami valmistamiseks kasutatakse tavaliselt nelikanttoru mõõtudega 60 x 40 mm. Liugvärava komplektis on üldjuhul kaks posti – tugipost ja vastuspost. Levinuim postide mõõt on 80 x 80 mm.

Väravaava kõrval oleva ala suurus – Kuna liugvärav liigub külgsuunas paralleelselt seina või aiaga, on oluline veenduda piisava liikumisruumi olemasolus. Värav vajab liikumise suunas vaba ruumi minimaalselt 1,43 x värava ava laius (soovitatavalt 1,5 x ava laius). See tähendab, et 4 meetrise avaga liugvärava raami täislaius on minimaalselt 5,72 (soovitatavalt 6) meetrit ning vajab seega avanemiseks ruumi 5,72 (või 6) meetrit.

Raami täide / kate. Tootevalikus on saadaval suur valik erineva täite ja kattega väravaid – näiteks võrktäide, 2D ja 3D paneeltäide, 2D ja 3D paneelkate, varbtäide. Täide tähendab seda, et võrk on raami sisse keevitatud, kate on raami peale klambritega kinnitatud. Võimalik on osta ka ainult liugvärava raam ja ise sinna peale näiteks puitlaudis kinnitada.

Automaatikavalmidus. Kuigi liug- ehk lükandväravaid saab avada ka käsitsi, on mugavam seda siiski teha nupuvajutusega puldist. Seetõttu on kõikidel meie liugväravatel olemas automaatikavalmidus. Sobiva liugvärava automaatika saad samuti e-poest oma väravale juurde valida.

Viimistlus. Liugväravad on korrosioonikaitseks kuumtsingitud ja pulbervärvitud. Enimlevinud värvitoonid on tootevalikus kohe saadaval (roheline, must, hall, pruun).

Kui palju maksab liugvärav?

Liugväravate hinnad algavad u. 1 000 eurost. Liugvärava hind sõltub eelkõige väravaraami ja postide suurusest, siinidest ja rullikutest ning alles seejärel valitud täitest ja viimistlusest (ainult kuumtsingitud vs Zn+pulbervärv).

Kui sa tootevalikust endale sobivat väravat ei leia, siis võta julgesti ühendust – valmistame väravaid ka eritellimusel vastavalt sinu soovidele ja vajadustele.