Loomavõrgud ja metsavõrgud on spetsiaalsed piirdeaia võrgud, mis on mõeldud loomade, karjamaade, metsade ja maanteede äärte tarastamiseks. Need aitavad piirata metsloomade juurdepääsu noorele metsale, viljapõllule, köögiviljaaiale või mõnele muule istandusele. Samuti piirab võrk loomade pääsu maanteedele.
Loomavõrgud on alt tihedama ning ülevalt laiema silmaga. Selline varieeruvus aitab ühel võrgul sobituda nii väikeloomadele kui ka suurtele metsloomadele.
Võrgutraadi liitekohtade ühenduse alusel jagunevad loomavõrgud:
Punutud liitekohad – Tänu liikuvatele punutud liitekohtadele on võrk elastsem ja jääb terveks ka looma ründe korral. Loom võib küll võrku kinni jääda, kuid rabelemisel võrgusilm liigub ning loom pääseb vabadusse võrku lõhkumata.
Keevitatud liitekohad – Keevisühendused tagavad vastupidava liite ja tugeva konstruktsiooni.
Kõrgus – loomavõrku on saadaval erinevates kõrgustes. Vali kõrgus vastavalt oma vajadustele ja sellele, millist tüüpi loomi soovid piirata.
Materjal – valikus on erineva läbimõõduga traatidest võrgud. Kehtib üldiselt reegel, et mida suurema läbimõõduga traat, seda tugevam võrk. Loomavõrgu nimetuses on välja toodud kaks traadi mõõtu, nt 3,4/3,0. Esimene mõõt 3,4 mm näitab võrgu ülemise ja alumise traadi läbimõõtu, teine mõõt 3,0 mm vertikaalsete ja ülejäänud horistontaalsete traatide läbimõõtu. Oluline näitaja on ka traadi tõmbetugevus s.o. maksimaalne pinge, mida traat suudab taluda enne murdumist.
Võrgusilma suurus – kuigi loomavõrkude silma suurus on muutuv, see tähendab, et ülevalt alla muutub võrgusilm väiksemaks, siis traatide vahekaugus (silma laius) jääb samaks. Kõige levinum silma laius on 15 cm, aga on saadaval on ka laiema silmaga võrkusid.
Pinne (viimistlus) – tootevalikus on erineva pinnakattega loomavõrgud:
Tsingitud (Zn) – tsingikiht kaitseb rooste eest ja tagab võrgule välitingimustes hea vastupidavuse. Kui tsingitud traadile tekib defekt, mis ulatub traadini, siis tsink ohverdab ennast – vigastatud koht kattub tsingisooladega, mis takistavad traadi korrodeerumist. Siiski ei ole tsingiga kaetud traat täielikult ja piisavalt kaitstud, sest aja jooksul korrodeerub ka tsink. Kõige ohtlikumad on tsingile happed, näiteks soolane merevesi. Seega pole tsingikate igavene, vaid kulub ajaga maha ning vajab seetõttu lisakaitset.
Tsink+alumiinium (Zn+Al) – lisaks kaitsvale tsingikihile on lisatud ka alumiiniumikiht. Tsink annab aktiivse ja ohverdava kaitse, samal ajal kui alumiinium pakub passiivset kaitset, kattes tsinki ja aeglustades oluliselt selle ohverdavat reaktsiooni. Alumiinium kaitseb tsingikihti murenemise ja kahjustuste eest. Sellise kattega loomavõrgu eluiga on pikem ja sobib väga hästi kasutamiseks ka mereäärsetel aladel ning maanteede ääres. Võrgu eluiga on ligi 2 x pikem kui tugevalt tsingitud võrgul.
Tsink+alumiinium+magneesium (Zn+Al+Mg) – tsingile ja alumiiniumile lisatud magneesium stabiliseerib traadi kaitsekihi molekulaarstruktuuri ja suurendab veelgi võrgu vastupanuvõimet roostetamisele. Võrgu eluiga on ligi 5 x pikem kui tugevalt tsingitud võrgul.
Mis on loomavõrgu tugevused ja eelised?
Ohutus – tänu punutud liitekohtadele on loomavõrgud loomadele ohutud. Kui loom takerdub võrku, siis rabelemisel võrgusilm liigub ja loom pääseb lahti ennast ja võrku vigastamata.
Soodne hind – soodsa hinnaga on võimalik kiiresti suuri alasid tarastada
Lihtne paigaldus – võrgu paigaldus on lihtne ja kiire.
Vastupidavus – punutud loomavõrgud on tsingitud, see annab neile hea vastupidavuse erinevates ilmastikutingimustes.
Mitmekülgsus – kuna loomavõrgu silma suurus muutub ülevalt alla väiksemaks, siis üks võrk sobib erineva suurusega loomadele. Võrku saab kasutada nii metsloomade juurdepääsu piiramiseks kui ka koduloomade kaitseks metsloomade eest, samuti metsloomade kaitseks maanteele sattumise eest.
Transport ja tööstus – maanteede ja raudteede ääred
Millest sõltub loomavõrgu ja metsavõrgu hind?
Loomavõrgu ja metsavõrgu hind sõltub eelkõige kasutatud materjali kvaliteedist ja selle kogusest.
Materjali kogus – Mida rohkem on võrgul horisontaaltraate, seda tihedam silm ja suurema materjalikuluga kaasneb ka kõrgem hind. Võrgu materjalikulu sõltub otseselt ka võrgu kõrgusest.
Materjali kvaliteet – mida suurem traadi läbimõõt, seda tugevam on võrk ja kõrgemaks läheb ka võrgu hind.
Pinne – Kui roostekaitseks on tsingikihile lisatud ka alumiiniumi ja/või magneesiumi, siis ka see tõstab loomavõrgu hinda. Samas on oluline silmas pidada, et lisakaitse annab võrgule ka 2-5 korda pikema vastupidavuse.
Kui näiteks 1 meetri kõrguse tsingitud võrgu jooksva meetri hind algab 1 eurost, siis 5 korda pikema elueaga 2 meetri kõrguse premium klassi võrgu hind ulatub 9 euroni jooksva meetri kohta. Silmas tuleb kindlasti pidada ka seda, et tugevamad võrgud kannatavad korduvkasutamist – loomavõrgu saab kokku rullida ja järgmises asukohas uuesti paigaldada. Seega võib teinekord ühekordne suurem investeering pikemas plaanis tunduvalt soodsamaks osutuda.